Koolitus “Outdoor education and sustainable lifestyles” Tenerife, Hispaania 29.01.-02.02.2024
Eesti Reumaliidu õpihimuline grupp osales koolitusel Tenerifel, et saada teadmisi nii jätkusuutlikkust eluviisist kui ka häid nippe koolituste läbi viimiseks vabas looduses. Osalejad Marta-Helene ja Marika jagavad allpool oma muljeid ja kogemusi.
MARTA-HELENE:
“Tegevus toimus erinevates looduskaunites kohtades Tenerife saarel. Meile tutvustati õues õpetamise viise ning aktiivse osalemise tähtsust. Sain erinevaid nippe, kuidas organiseerida tegevusi just välistes tingimustes ning neid saab väga efektiivselt kasutada Eesti Reumaliidu koolitustes ja suvekoolides.
Samuti õppisin vigade tegemise olulisust. Kursuse põhiline teema oli ka jätkusuutlikkus, mida programmis õppimisega segati. Meile tutvustati ka evolutsioonilisi põhjuseid, miks mõni õpetamisviis ei toimi. Õppisin TORE süsteemi, mille alusel peab väljas õppimine olema temaatiline, organiseeritud, relevantne ja nauditav. Samale süsteemile saab üles ehitada infopäevi ja loenguid. Mulle väga meeldis see, et tegevus toimus väljas, sest nii sai lisaks info omandamisele ka liikuda. See oleks väga kasulik ka reumahaigusega inimestele, sest nii ei pea inimesed pikka aega kas istuma või seisma.
MARIKA:
“Õppes oli palju vaheldust, liikusime, seisime, istusime, palju tegevusi, palju uusi teadmisi, koostöö, tagasisidestamine. Selline uute teadmiste saamine on oluline, sest kinnistamiseks oli alati grupitöö, kus sai omavahel arutleda: kus ja kuidas ning mida saame hakata rakendama. Tegime esitlust (kliima, CO2 jms teemal), tegime näidendeid (legend mägedest – hea ja kuri ning päike, ajaloost – kuidas 9 kuningriiki võitlesid hispaanlastest sissetungijatega), aaretejahti (leidsime 4 olulist elementi – ookean, tuul, mäed ning puude lehed, mis kõik on olulised vee saamiseks), liikusime looduses, saime teadmisi SOS lastekülast (tunnete aed, ökoehitus jms) ning permakultuurist (multšimine, “tootsi peenar”, kus kõik kasvab läbisegi, kompostimine ning ringlus – toit kliendile, kliendilt jäägid tagasi, komposti ning peenrale mullaks).
Kogetust saame Reumaliidu jaoks kaasa võtta töötubade tegemiseks mitmed tegevused: teadmiste saamine liikumisel (väike amps ümbruse hoius – igaüks võtab üles ühe prügi; aaretejaht – käimispäeval saab teha rajale erinevate ülesannetega nn vahepunktid; venitused, Yin jooga jms; mindfullness – kuulad ümbrust, otsid oma puu, teed foto huvitavast mustrist, elemendist, vaatest vms), meelte töötoad: lõhnad, käega katsumiseks erinevad elemendid, muusika tegemiseks erinevad asjad, kaardid/pildid, akrüülvärvidega jne, lõõgastuseks töötuba: erinevad harjutused – hingamine, tähelepanu juhtimine (vaatad, tunned, kuuled, lõhnad, maitsed), mõtete minna laskmine (nn oja harjutus) jne, aed/taimed kui stressi maandaja: maitsetaimede vms seemnete mulda panemine, ümber istutamine; kompostkastidest rääkimine, kõrgpeenrad jms.
Mulle meeldis koolitusel kõik, erinevad kohad, erinevad liikumised, erinevad tegevused, uued muljed, kogemused ning elamused. Seda kõike saame oma inimestele edasi anda.
Reumaatikutele ongi valust ja stressist välja saamiseks oluline rutiinist välja tuleku tegevused, et oleksid mõttega tegemise juures ja muud ei panegi tähele. See on väga oluline.
Õpiränne oli samuti väga hästi korraldatud – oli aega sisse elada (läksime varem) ja rahulikult toibuda (tulime päev hiljem). Oli piisavalt aega kohal rahulikult ringi vaadata ja lihtsalt olla ning emotsioone endasse salvestada.
Mina sain koolitusest 100%, koolitus oli tõesti T:O:R:E – teatraalne, organiseeritud, relevantne (asjakohane) ja erutav (põnev).”
FOTOD: Marika Kasemägi, Ingrid Põldemaa, Asociación Socioeducativa Eduplus