Reumaõe infoliin  6414 418. Ida-Tallinna Keskhaigla reumaõed vastavad infotelefonile tööpäeviti 10.00-15.00.   Loe edasi
1

Ülemaailmne artriidi päev

Ülemaailmne artriidi päev: fookuses on reumaatiliste haiguste varajasem diagnoosimine

 

Eestis põeb ligikaudu 250 000 inimest reumaatilist haigustEuroopas elab kokku 120 miljonit inimest reumaatilise või luu- ja lihaskonna haigusega.1

Sel reedel 12. oktoobril kutsub Eesti Reumaliit kõiki inimesi tähistama Ülemaailmset Artriidi päeva, et suurendada teadlikust reumaatilistest ning luu- ja lihaskonna haigustest. EULARi (Euroopa Reumavastane Liigakampaania “Don’t Delay, Connect Today” eesmärgiks on parandada varasemat diagnoosimist ja tagada õigeaegne juurdepääs ravile, et aidata 120 miljoni eurooplase elu, kes elavad igapäevaselt reumaatilise haigusega.1

Reumaatilised haigused on füüsilise puude üks peamistest põhjusest, mis põhjustab ühiskondlike ja majanduslike kulutusi, sh tööviljakuse vähenemist töökohal. Üksnes Euroopa Liidus võiks iga päev töötada lisaks üks miljon inimest, kui varajane avastamine oleks tõhusam. Reumaatilised haigused ei mõjuta ainult neid põdevaid inimesi, vaid ka perekonnaliikmeid, kes kannatavad emotsionaalsete ja sotsiaalsete kulude tõttu märkimisväärse koormuse all, et tagada sugulastele vajalik hooldus ja ravi.3,4,5 Reumaatiliste haiguste kulu Eesti majandusele oli 2010.a 27,2 miljonit eurot.12

"Täna, ülemaailmsel artriidi päeval, kutsume üles võimaldama reumaatiliste haigustega inimestele kõrgemat teadlikkust ja varajast suunamist spetsialisti juurde", ütles Ingrid Põldema, Eesti Reumaliidu juhatuse liige: "Varajane diagnoosimine, reumatoloogile suunamine ja juurdepääs tõhusaimale ravile annab efektiivsema ravi ja paremad tulemused.“

EULARi kampaania „Don’t Delay, Connect Today“ eesmärk on tõsta teadlikkust varajase diagnoosimise tähtsusest, et vältida edaspidist kahju reumaatiliste haigustega elavatele inimestele ning soodustada õigeaegset juurdepääsu teaduspõhisele ravile. Ülemaailmsel artriidi päeval kutsub globaalne teadlikkuse tõstmise algatus, „Don’t Delay, Connect Today“, kutsub kokku reumaatiliste haigustega inimeste kogukonda, et parandada arusaama elust nende haigustega. Kampaania hõlmab kõiki EULARi kolme sammast: Euroopa luu- ja liigesehaigusi põdevaid inimesi (PARE), reumatoloogias töötavaid tervishoiutöötajaid (HPR) ja reumatoloogia erialaseltsid.

Kampaania toob esile asjaolu, et hilinenud diagnoosimine võib mõjutada patsiendi füüsilist võimekust ja mõjutada tõsiselt nende elukvaliteeti.Läbi teadlikkuse tõstmise on kampaania eesmärgiks lahendada probleemid, mis esinevad diagnoosimisel ja tõhusate ravivõimaluste kättesaadavusel. Rasketel juhtudel võivad reumaatilised haigused põhjustada raskeid puudeid, mis mõjutab mitte ainult elukvaliteeti, vaid ka oodatavat eluiga.6. 90%-l reumaatilise haigustega inimestel põhjustab väsimus töövõime vähenemist.Erinevaid reumaatilisi haigusi on üle 200 ja need võivad alata igas vanuses nii lastel kui ka täiskasvanutel. 7Reumaatiliste haiguste varajane diagnoosimine ja ravi on oluline, sest on tõestatud, et see aitab vähendada valu ja aeglustada või isegi ennetada haiguse progresseerumist. Hoolimata sellest on reumaatilised haigused sageli diagnoositud viivitusega või üldsegi mitte, mistõttu on tervishoiutöötajate ja laiema ühiskonna teadlikkuse tõstmine on probleemi lahendamiseks vajalik.8

„Haigestumisel on patsiendi esmaseks kontaktiks Eesti tervishoiusüsteemis enamasti tema perearst. Perearsti teadlikkus liigesepõletikest võimaldab tal varakult suunata reumatoloogi vastuvõtule autoimmuunse liigesepõletikuga patsiendid ning jätta esmatasandile patsiendid, kelle korrektne diagnoosimine ja edukas ravi on võimalik ka perearstipraksises. Suutmatus õigeaegselt ära tunda autoimmuunse liigesepõletiku algamist võib oluliselt kahjustada patsiendi hilisemaid ravitulemusi.“12

Ülemaailmsel artriidi päeval julgustab Ingrid Põldema, Eesti Reumaliidu juhatuse liige, inimesi end harima reumaatiliste haiguste kohalt ning nende mõjust ühiskonnale ja inimeste eludele.

Milline on elu reumaatiliste haigustega ja kas see on vaid vanainimeste haigus, saab vaadata siit : https://etv.err.ee/v/elusaated/terveks_eluks/saated/1adda0ed-fb54-4be7-8... d56e0e0dffe5/terveks-eluks-24-mis-on-reuma

Kampaania kohta lisainformatsiooni saamiseks, palun külasta:

https://www.eular.org/eular_campaign.cfm.

Võta osa sotsiaalmeedias: Facebook @WorldArthritisDay, @EestiReumaliit Twitter @ArthritisDay ja Instagram: worldarthritisday.

Patsiendi intervjueerimiseks või Eesti Reumaliidu esindajaga kontakteerumiseks palun kontakteeruda Ingrid Põldemaaga (ingrid@reumaliit.ee)

Reumaatilised haigused

Reumaatilised ning luu- ja lihaskonna haigused on mitmekesine haiguste rühm, mis tavaliselt mõjutavad liigeseid, kuid võivad mõjutada ka organeid. Grupis on rohkem kui 200 erinevat haigust, mis mõjutavad nii lapsi kui ka täiskasvanuid. Tavaliselt on need põhjustatud immuunsüsteemi liigsest aktiivsusest, põletikust, nakkustest või liigeste, lihaste ja luude järkjärgulisest halvenemisest. Paljud neist haigustest on pikaajalised ja progresseeruvad aja jooksul. Need on tavaliselt valulikud ja piiravad funktsioone. Rasketel juhtudel võivad reumaatilised haigused põhjustada märkimisväärset puuet, millel on suur mõju nii elukvaliteedile kui ka eeldatavale elueale.

Kampaania “Don't Delay, Connect Today!”

“Don’t Delay, Connect Today!” on EULAR-i algatus, mis ühendab organisatsiooni kolme sammast, patsiendiorganisatsioonide (PARE), reumatoloogia erialaseltside ning tervishoiutöötajate ühenduste hääli, samuti rahvusvahelist võrgustiku, eesmärgiga rõhutada varase diagnoosi ja ravi kättesaadavuse olulisust. Üksnes Euroopa Liidus elab praegu reumaatiliste haigustega rohkem kui 120 miljonit inimest, paljudel juhtudel ei ole neid diagnoositud. “Don't Delay, Connect Today!” eesmärk on rõhutada, et reumaatiliste haiguste varajane diagnoosimine ja ravi kättesaadavus võivad ennetada edasist kahju ja vähendada nii üksikisiku kui kogu ühiskonna koormust.

page2image5782352page2image5782560page2image3798352page2image5782768Eesti Reumaliit on reumaatiliste haigete ühinguid ja reumahaigetega tegelevate isikute ühinguid vabatahtlikkuse alusel ühendav iseseisev, kasumit mittetaotlev, avalikes huvides ja heategevuslikult tegutsev üle-eestiline ühendus. Eesti Reumaliidu peaeesmärgiks on teavitada avalikkust luu- ja liigesehaigustest ning osaleda poliitika kujundamisel, mis omakorda aitab kaasa luu- ja liigesehaigete elukvaliteedi säilitamisele ja tervishoiuteenuste kättesaadavuse parandamisele.

Bibliograafia

European League Against Rheumatism. Horizon 2020 Framework Programme. EULAR’s position and recommendations. Available at: https://www.eular.org/myUploadData/files/EU_Horizon_2020_EULAR_position_... [Last accessed October 2018].

Connolly D, et al. Impact of Fatigue in Rheumatic Diseases in the Work Environment: A Qualitative Study. International Journal of Environmental Research and Public Health. 2015;12(11):13807-13822.Jacobi CE, et al. Health care utilization among rheumatoid arthritis patients referred to a rheumatology center: unequal needs. Arthritis Rheumatology. 2001;45(4):324-30.
Matheson LE, Harcourt D, Hewlett S. Partners’ experiences of living with rheumatoid arthritis: ‘Your whole life, your whole world, it changes’. Musculoskeletal Care. 2010;8(1):46-54.
Brouwer WB, et al. Burden of caregiving: evidence of objective burden, subjective burden, and quality of life impacts on informal caregivers of patients with rheumatoid arthritis. Arthritis Rheumatology. 2004;51(4):570-577.
European League Against Questions and answers on rheumatic diseases. EULAR. Available at: https://www.eular.org/myUploadData/files/Q-and-A-on-RMDs.pdf [Last accessed October 2018].
van der Heijde D, et al. Common language description of the term rheumatic and musculoskeletal diseases (RMDs) for use in communication with the lay public, healthcare providers and other stakeholders endorsed by the European League Against Rheumatism (EULAR) and the American College of Rheumatology (ACR). Annals of Rheumatic Disease. 2018. doi:10.1136/annrheumdis- 2017-212565. [Epub ahead of print].
Woolf AD, and Gabriel S. Overcoming challenges in order to improve the management of rheumatic and musculoskeletal diseases across the globe. Clinical Rheumatology. 2015;34(5):815-817.
12 Veldre, V., Aaviksoo, A., Sikkut, R. (2012). Autoimmuunsete liigesepõletike haigus- ja

majanduslik koormus Eestis. Tallinn: Poliitikauuringute Keskus Praxis.

page3image3676880page3image1691216