Reumaõe infoliin 14408. Reumaõde Kersti Ossaar vastab infotelefonile tööpäeviti 9.00-16.00.   Loe edasi
1

Podagra teabepäevad 2015

Eesti Reumaliit korraldas 2015. aastal 17 teabepäeva ainsast ravitavast põletikulisest reumaatilisest haigusest – podagrast. „Kõigil, kes harrastavad igapäevaselt istuvat tööd, liiguvad vähe ja ei pööra rõhku tervislikule ja mitmekesisele toitumisele, on soodumus podagrasse haigestuda,“ selgitab Eesti Reumaliidu tegevjuht Marek Jaakson teabepäevade olulisust.
 
Podagra on ülemaailmselt enam levinud liigesepõletik meestel, ent seda esineb ka naistel. Haigus tekib, kui veres tõuseb ainevahetuse jääkprodukti kusihappe tase liiga kõrgele, nii et see hakkab ladestuma liigestesse ja tekitab seal ägeda põletiku. Lisaks liigesekahjustusele suurendab podagra ka südame-, neeru- ja teiste süsteemsete haiguste tekke riski.
 
Enne 20. sajandit oli podagra pigem kõrgema ühiskonnaklassi haigus, mis oli seotud elustiiliga, mida madalama klassi inimesed ei saanud endale lubada. Seetõttu oli see inimeste seas isegi ihaldatud, sest oli justkui kõrgema sotsiaalse klassi tunnus.
 
Sellest tulenes ka haiguse nimetus – kuningate haigus. Haigust põdes näiteks ka Inglismaa kuningas Henry VIII, kes pidi podagraatakkide tõttu nii mõnegi sõjakäigu pooleli jätma.
 
Projekti eesmärgiks oli tutvustada podagrat, kui haigust, mille levimus Euroopas on 1%, kuid esinemissagedus maailmas on elanikkonna vananemise ning eluviiside muutumise tõttu kasvamas. Haigus esineb enim meestel ning vanemas eas naistel, põhjustades patsientidel olulist elukvaliteedi halvenemist ning ägedas faasis tööealiste inimeste eemalejäämist töökohustustest ja produktiivsuse langust.
 
Teabepäevad viisid Eesti Reumaliidu kõikidesse Eesti maakondadesse, kus reumatoloogid Maria Üprus Ida-Tallinna Keskhaiglast ja Raili Müller Tartu Ülikooli Kliinkumist jagasid infot podagra, selle ravi ja võimaliku ennetamise kohta. Teabepäevad toimusid Tallinnas (Nii eesti kui vene keeles), Rakveres, Jõhvis, Narvas (vene keeles), Jõgeval, Paides, Viljandis, Haapsalus, Kärdlas, Kuressaares, Pärnus, Võrus, Valgas, Põlvas, Tartus ning Raplas.
 
Ühtlasi tutvustasid Eesti Reumaliidu esindajad teabepäevadel ka meie organisatsiooni tegevusi.
 
Praeguseks on toimunud järgmsied teabpäevad:
 
Kuupäev
KOHT
16. mai kell 16:00
teabepäev Raplas
20. mai kell 16:00
teabepäev Viljandis
30. mai kell 17:00
teabepäev Rakveres
2. juuni kell 16:00
teabepäev Jõgeval
8. juuni kell 16:00
teabepäev Tartus
28. juuni kell 17:00
teabepäev Paides
29. august kell 12:20
teabepäev Tallinnas