Reumaõe infoliin 14408. Reumaõde Kersti Ossaar vastab infotelefonile tööpäeviti 9.00-16.00.   Loe edasi
1

Noortelt Noortele 2015!

Noortelt Noortele 2015!
2015. aasta lõpus viisime taaskord läbi projekti Noortelt noortele, kus tutvustasime põhikooli noortele (6.-9. klass) reumaatiliste haiguste olemust ja selleks kaasnevaid takistusi igapäevaelus. Sel aastal külastasime Aruküla, Palivere, Haapsalu ja Kose koole, kus andsime kokku 9 harivat loengut. 
 
Loengud olid jagatud kaheks: esimene osa oli teoreetiline, millele järgnes pisikene viktoriin, kus kooliõpilased said näidata, kui hästi nad loengus kaasa mõtlesid. Tunni teine pool aga oli interaktiivne. Kooliõpilased said proovida poksikinnastega kommipurgi avamist ja kommi paberi seest kättesaamist – see harjutus andis võimaluse ligilähedaseltki tunnetada, kui keeruline on igapäevatoimetustega hakkama saada siis, kui haiguse kiire ja keerulise kulgemise tõttu on halvenenud käte haaratus. 
 
Teise harjutusena said õpilased proovida tõsta kahte teoorias sama rasket seljakotti. See harjutus näitab, kuidas võib tunnetada reumaatilise haigusega elav koolilaps koolikoti raskust hoopis teistmoodi kui täiesti terve koolijüts.
 
Veel said kooliõpilased proovida sõitmist ratastooliga. Sõitmise üheks eesmärgiks oli näidata, kuidas eriti raske kulgemisega haigus võib tegelikult viia inimese ka ratastooli. Ratastooliga liiklemine polegi aga tegelikult nii lõbus kui esmapilgul tundub. Alguses tundub lõbus kihutada mööda kooli koridori, kuid kui mõelda, et raastoolis inimene peab niimoodi liiklema päevast päeva. Mis saab, kui on vaja saada teisele korrusele majas, kus puudub lift? Kui pead liiklema näiteks kitsal linnatänaval või lumisel teel? Iga väiksemagi ukspaku ületamise peale peab ratastoolis inimene mõtlema.
 
Loengu lõpus tegime iga klassiga ka ühise pildi selfie näol. Foto eesmärk oli kanda edasi mõtet, et üheskoos ja üksteist aidates saab iga inimene vaatamata oma haigusele tunda täieõigusliku ühiskonnaliikmena.