Reumaõe infoliin  6414 418. Ida-Tallinna Keskhaigla reumaõed vastavad infotelefonile tööpäeviti 10.00-15.00.   Loe edasi
1

Reumafoorum

Reumafoorum

Reumafoorum: peamine mure on jätkuvalt see, et haiged ei jõua õigel ajal arsti juurde

 

11. mail toimuval Reumafoorumil käsitletakse teemasid reumapatsiendi seisukohast vaadatuna. Kohal on üle 80 erialainimese ja patsiendi üle Eesti, kelle rolliks on info viimine maakondlikes keskustes asuvatesse patsiendiorganisatsioonidesse.

 

Reumatoloogide Seltsi juhataja Dr Karin Laas ütles foorumil, et 6-12 nädalat peale haiguse diagnoosimist peab alustama haigust modifitseerivat ravi - seega on põletikuliste liigesehaiguste korral on reumatoloogile saamisega kiire. Varakult alustatud ravi hoiab patsiendi pikalt aktiivsena. Selle eelduseks on patsiendi õigeaegne perearstile pöördumine ja hea motiveeritud koostöö reumatoloogiga.

 

Haigekassa esindaja Maivi Parve sõnul on pikim ooteaeg reumatoloogile Eestis täna 68 päeva, mis on Euroopa kontekstis hea näitaja.

 

Dr Karin Laasi sõnul vajab patsient bioloogilist ravi kui tavapärane baasravi on ammendunud. Eestis on see valikus olnud juba kümmekond aastat aga siin on kaks piiravat aspekti – eelarve ja kriteeriumid, millal saab bioloogilist ravi patsiendile määrata. Eelmise aasta seisuga saab Eestis bioloogilist ravi 912 patsienti. Sellest 388 on reumatoidartriidi haigeid (7%). Euroopas on biol. ravi saajate osakaal 15-30%. 

 

Sotsiaalministeeriumi esindaja Maris Uuetoa sõnul on luu- ja liigeshaiguste eripära see, et töövõimelised inimesed muutuvad haiguse tõttu ilma õigeaegse piisava ravita kiirelt töövõimetuks, põhjustades ühiskonnale suuri kulutusi. Eestis on aga olukord kus 2015. aastal läbi viidud küsitluses väitis 12,7% vastanutest, et ei saa teenust kõrge hinna, teenuse osutaja kauguse või pika ooteaja tõttu. Euroopa Liidu keskmine näitaja oli 3,2%, Rootsis 1,0%.

 

Perearstide Seltsi juht Le Vallikivi selgitas arstkonna ootusi, võimalusi  ja vajadusi. Ta rõhutas, et väga oluline on patsiendi enda aktiivsus, teadmised ja koostöövalmidus. Niinimetatud Dr Google roll on tema hinnangul oluline aga muidugi tekitab enne arsti juurde jõudmist ka suurt ärevust. Perearstilt eeldatakse kõige teadmist aga Dr Vallikivi sõnul on oluline teada, et perearst ei ole kaugeltki kõige teadja. Muidugi on tal teadmised ja kogemused aga patsiendi enda haiguse kulgu, ravimite koostoimet ja jälgimist, saab kõige paremini jälgida siiski igaüks vaid ise. Perearst ei ole patsiendi jaoks mitte väravavaht, vaid värava avaja. Arstid eeldavad, et patsiendid teavad, mis haigus neil on, mis ravimeid nad tarvitavad, milliseid toetavaid metoodikaid kasutada ja kuidas selle kõige juures mitte viriseda.

 

 

Reumaatilistest haigustest

Eestis elab ligikaudu 250 000 reumaatilisi haigusi põdevat inimest, kellest 5% kannatab autoimmuunsete põletikuliste luu-, liigese- ja sidekoehaiguste all (N: reumatoidartriit ehk krooniline liigesepõletik, lapseea krooniline liigesepõletik ehk juveniilne artriit,  jäigastav lülisambapõletik ehk anküloseeriv spondülartriit, psoriaatiline artriit, luupus jne).
Need on raskesti kulgevad ja enim töövõimetust põhjustavad reumaatilised haigused, mis varajase diagnoosimise, õigeaegse ja kaasaegse komplekse ravi tulemusena on hästi kontrollitavad. Varajane ravi omakorda aitab ära hoida töövõime languse ning ühiskonnaelust kõrvale jäämise. 

 

Eesti Reumaliit on loodud 1991. aastal ning meie eesmärgiks on missiooniks on toetada kõiki reumaatilisi haigeid pakkudes neile igakülgset informatsiooni ja mõjutada teisi, kes võivad omakorda haigete elu positiivseid muutusi tuua.

 

Reumafoorumeid korraldab Eesti Reumaliit alates 2002 aastast. Reumafoorumi algatajateks on olnud Eesti Reumaliit koostöös Eesti Reumatoloogia Seltsiga, sel aastal on korraldajaks ka Eesti Psoriaasiliit. Reumafoorumi ideid ja eesmärke on algusaegadel kandnud persoonidena dr Oivi Aakre, dr Riina Kallikorm, dr Tõnu Peets  ja Maire-Liis Hääl. Hiljem on viinud seda jõuliselt edasi Eesti Reumaliidu juhatus ja tegevmeeskond. Reumafoorum toimub sel aastal juba 16. korda.

 

 

 

Ingrid Põldemaa

Reumafoorumi projektijuht

Eesti Reumaliit

Tel 5224479

e-post: 

 

 

Aive Hiiepuu

Reumafoorumi kommunikatsioonijuht

T 5244646