Reumaõe infoliin 14408. Reumaõde Kersti Ossaar vastab infotelefonile tööpäeviti 9.00-16.00.   Loe edasi
1

Liigesepõletikud tekitavad Eestile aastas üle 27 miljoni euro kahju

PRESSITEADE
Eesti Reumaliit MTÜ
23. november 2012
 
Reumafoorum: liigesepõletikud tekitavad Eestile aastas üle 27 miljoni euro kahju.
 
Täna Tallinnas toimuv 11. Reumafoorum analüüsib reumaatiliste haiguste koormust ühiskonnale, küsib selgitusi ja otsib lahendusi kujunenud olukorrale. Eestis on kokku ca 250 000 reumaatilist haigust põdeva inimese.
 
Autoimmuunsed liigesepõletikud tekitavad ühiskonnale miljoneid eurosid kahju. Näiteks 2010. aastal tehtud Praxise uuringu kohaselt läksid liigesepõletikud Eestile maksma 27,2 miljonit eurot. Reumafoorumil otsitakse lahendusi reumaatiliste haigete töövõime säilimiseks, elukvaliteedi parandamiseks ning tööturule naasmiseks.
 
Eesti Reumaliidu juhatuse esinaise Ülle Kullamaa sõnul ei mõista poliitikakujundajad, tööandjad ja inimesed sageli, kui tähtis on luu- ja lihaskonna vaevuste varajane avastamine ning sekkumine, et vältida patsientide töövõimetuks jäämist. “Luu- ja lihaskonna vaevused üldisemalt, aga iseäranis just liigesepõletikud ei ole vanainimeste haigus, vaid see puudutab kõige enam hoopis tööealisi inimesi ja isegi lapsi,” kummutas Kullamaa ühe väärarusaama. “Osa Eesti töötajaskonnast ei olegi enam täies ulatuses töövõimeline, kuna ei saa vajalikku ravi, taastusravi ega rehabilitatsiooni.”
 
Work Foundationi uuringu “Töövõimeline Eesti?” andmetel registreeriti 2010. aastal Eesti tööealise elanikkonna seas enam kui 95 000 luu- ja lihaskonna vaevuste juhtumit. Aastal 2009 oli pikaajaliste käe-, jala-, selja- või kaelaprobleemide tõttu töövõime piiratud tervelt 59%-l 15–64-aastastest töötajatest. Osa neist inimestest on aja jooksul haigestunud autoimmuunsetesse liigesepõletikesse, näiteks reumatoidartriiti.
 
Täna, 23. novembri Tallinnas toimuval 11. Reumafoorumil esinevad sotsiaalminister Hanno Pevkur, Eesti Taastusarstide Seltsi juhatuse liige dr. Eve Sooba, Eesti Reumaliidu juhatuse esinaine Ülle Kullamaa, Ida-Tallinna Keskhaigla reumatoloog dr. Tiina Veldi, Europarlamendi liige Siiri Oviir, Eesti Perearstide Seltsi juhatuse esimees Diana Ingerainen, poliitikauuringute keskuse Praxis analüütik Vootele Veldre, Haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross, Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna ning Lundi Ülikooli professor Ingemar Petersson. Iga-aastast esinduslikku üritust korraldavad koostöös patsiente ühendav Eesti Reumaliit ja reumatoloogide erialaorganisatsioon Eesti Reumatoloogia Selts.
 
Reumafoorumi pressikonverents toimub Meriton Grand Conference & SPA Hotellis täna, 23. novembril kell 11.15, foorum ise kell 13.30-16.00.
 
Tänavu 21-aastaseks saanud Eesti Reumaliitu kuulub ühtekokku 12 reumaatiliste haiguste ühingut ning nende haigetega tegelevat organisatsiooni ligikaudu 1000 liikmega. Eesti Reumaliit on katusorganisatsiooniks kõikidele Eesti reumaatilistele haigetele, keda on hinnanguliselt 250 000. Eesti Reumaliit tegutseb avalikes huvides ning on Eesti Puuetega Inimeste Koja, Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liidu ning Euroopa Reumavastase Liiga (EULAR) liige.
 
Lisainfo: 
Enid Udras | Eesti Reumaliidu kommunikatsioonijuht
E-mail: enid@reumaliit.ee | Mobile: +372 56 610 886
 
Eesti Reumaliit / Estonian Rheumatism Association
Toompuistee 10 Tallinn 10137 Estonia