Reumaõe infoliin 14408. Reumaõde Kersti Ossaar vastab infotelefonile tööpäeviti 9.00-16.00.   Loe edasi
1

Lapseeas alanud juveniilse artriidi ravi peab jätkuma täiskasvanueas

Vihmast ja tuulist oktoobrit võib nimetada ka luu-ja liigesehaiguste kuuks.
 
Lisaks reumatoidartriidile ja osteoporoosile pööratakse sel kuul Eestis enim tähelepanu juveniilsele idiopaatilisele artriidile (JIA) ehk lapseeas alanud põletikulisele liigesepõletikule. Seda haigust iseloomustab pikaajaline liigesepõletik, mis avaldub valu, paistetuse ja liikumispiiratusena.
 
Tartu Ülikooli Kliinikumi lastereumatoloogi dr Chris Pruunsilla väitel haiguse põhjust täpselt ei teata ning vallandavateks teguriteks võivad olla infektsioon, trauma, stress, nihked hormonaalses tasakaalus või väliskeskkonna mõjud. Arsti sõnul tekivad haigusnähud kõige sagedamini väikelapse- või murdeeas, enne 16-eluaastat. Juveniilne artriit saadab inimest kogu elu.
 
Ida-Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakonna juhataja dr Kati Otsa sõnul on eelkõige lapsevanemate ülesanne koos laste — või perearstiga haigusele varakult jälile saada, sest ravimata haigus ja tekkinud põletik võib liigest kahjustada pöördumatult. “Lapseeas alanud agressiivne ravi peab jätkuma ka täiskasvanueas,” rõhutas arst.
 
“Põletikulise protsessi tagajärjel kahjustuvad liigesekõhred ja luud ning känguvad lihased ja pehmed koed. Tekivad liigeste väärasendid. Põletikku adekvaatselt ja õigeaegselt ravides saab selliseid tüsistusi vältida. Oluline on jälgida ravi käigus, et põletikunäitajad ei tõuseks ja liigestursed ei tekiks,” sõnas arst.
 
Eesti Reumaliidu — ja Reumahaigete laste — ja noorte ühingu juhatuse liikme Ülle Kullamaa kinnitusel on lapsevanemate eesmärk vältida laste invaliidistumist ning tagada laste toimetulek ka edasisel hariduse omandamisel ja tööturul püsimisel.
 
Lisainformatsiooni juveniilsest artriidist ja reumatoidartriidist leiab www.reumaliit.ee ning www.liiges.ee