Reumaõe infoliin 14408. Reumaõde Kersti Ossaar vastab infotelefonile tööpäeviti 9.00-16.00.   Loe edasi
1

13. Reumafoorum (2014) "Luu-ja liigesehaigete inimeste tööle naasmine ja seal püsimine"

13. Reumafoorum (2014) "Luu-ja liigesehaigete inimeste tööle naasmine ja seal püsimine"
21. novembril peeti Meriton Grand Conference & Spa Hotellis juba 13. Reumafoorum, kuhu olid kokku kutsutud erinevate organisatsioonide juhid, poliitikud.
 
Eesti Reumaliidu korraldatud Reumafoorumil, mille teemaks oli „Luu- ja liigesehaigete inimeste tööle naasmine ja seal püsimine?“, sai selgeks, et poliitikute, juhtide, organisatsioonide ning kodanike vaheline koostöö on edasiminekuks äärmiselt oluline. Foorumil toimunud ümarlaual oli põhiliseks jututeemaks töövõimereform, mille kohta jätkus ka küsimusi kohale tulnud kuulajatel. 
 
„Eesti Reumaliidul on eriti hea meel, et üritusel osalesid nii koalitsioonierakondade esindajad kui ka ühe opositsioonierakonna esindaja,“ sõnas Eesti Reumaliidu tegevjuht Marek Jaakson pärast pressikonverentsi. Täna arutlesid aktiivselt Töövõimereformi üle Heljo Pikhof Eesti Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast, Jüri Jaanson Eesti Reformierakonnast ning ka Marika Tuus-Laul Eesti Keskerakonnast,“ lisas Jaakson. Poliitikute aktiivset osavõttu tunnustas ka Eesti Puuetega Inimeste Koja juhatuse esimees Monika Haukanõmm, kelle sõnul on peamisteks reformi kritiseerijateks ikka need, kes tegelikult ettepanekuid ei tee. „Õnneks on tänasel üritusel kohal inimesed, kes tahavad probleeme lahendada, mitte vaid näpuga näidata,“ kiitis Haukanõmm rahvasaadikuid.
 
Ka Eesti Reumaliidu juhatuse esimehe, Ülle Kullamaa sõnul on oluline koostöö, sest teadmatus on see, mis ühiskonnas toimuvate probleemide lahendamist pärsivad. „Me vajame töövõimereformi edukaks läbiviimiseks erakondadeülest kokkulepet kogu sotsiaalvaldkonna korrastamisel. Paljud vist ei teagi, et luu- ja liigesehaigused on enim töövõimetust,  puuet tekitavad ja elukvaliteedi langust põhjustavad haigused ning niivõrd olulise informatsiooni mitte teadmine mõjutab kindlasti kogu reformi terviklikku pilti,“ rääkis Kullamaa.
 
Eestis ei ole piisavalt teadvustatud, et õigeaegne ja efektiivne luu-ja liigeshaiguste ravi hoiab inimesi töövõimelisena ning tagab sellega sotsiaalsete kulutuste vähenemise. Tervisega seotud riiklikud ennetus – ja raviprioriteedid  on suunatud pigem surmade vähendamisele (südame-veresoonkonna haigustest, vähist ja õnnetusjuhtumitest tingituna) mitte aga  töövõimet kahjustavate  haiguste ravile ja puude tekke ennetamisele. Lisaks intensiivsele medikamentoossele ravile vajavad enamus luu-ja liigeshaigeid kiireks ja maksimaalseks paranemiseks taastusravi. Taastusravi kättesaadavus on maakonniti väga erinev. Ühelt poolt ei ole piisavalt ravirahasid ja teiselt poolt ei ole ka väljaõppinud füsioterapeute.  Endiselt on probleemiks varajane diagnoosimine ja õigeagse ravi alustamisega, rääkimata biloogilise ravi kättesaadavusest, mis aitaks ära hoida patsientide invaliidistumist. Bioloogilise ravi õigeaegne kättesaadavus vähendaks oluliselt pöördumatu tervisekahju tekkimist ja kulutusi nii riigile kui patsiendile.
 
Vaata pilte Reumafoorumist siit