Reumaõe infoliin 14408. Reumaõde Kersti Ossaar vastab infotelefonile tööpäeviti 9.00-16.00.   Loe edasi
1

10. mail on ülemaailmne luupuse päev

PRESSITEADE
Eesti Reumaliit MTÜ
10. mai 2012
 
Eesti Reumaliit ja Eesti Noorte Reumaliit  tähistavad 10. mail Rahvusvahelist Luupuse Päeva.
 
Eestis põeb luupust üle 500 inimese ja maailmas üle 5 miljoni.
 
Luupus on krooniline autoimmuunne haigus, mis võib kahjustada ükskõik millist osa kehast.
 
Rahvusvahelise Luupuse Päeva alguseks oli 13 erineva riigi luupuse organisatsioonide esindajatest koosneva rahvusvahelise juhtkomitee kokkulepe, mis sõlmiti 8 aastat tagasi Eatonis, Ühendkuningriigis.
 
Eestis alates 2004. aastast tähistatava Luupuse päeva raames anname välja Eesti Reumaliidu kuukirja eriväljaande ja voldiku "Minu elu luupusega". Jagame seda lisaks haigetele ka perearstide ja teiste tervishoiutöötajate hulgas.
 
Mõlemad väljaanded on saadaval aadressil http://eestinoortereumaliit.com/
 
Eesti Noorte Reumaliidu esinaise Ingrid Põldemaa sõnul  on eelmisel aastal läbiviidud küsitluse alusel  suurimaks probleemiks hiline diagnoosimine. Selleks suuname oma tegevused lisaks haigetele ka tervishoiutöötajatele. Tahame teavitada luupuse olemusest, levimusest, haiguse kulgemisest ning pere ja tugiisikute rollist ning tugigrupi olemasolust.
 
Luupus ehk süsteemne erütematoosne luupus (SEL ) on enamikel raskesti kulgev, kogu keha haarav ja elutähtsaid organeid kahjustav põletikuline sidekoehaigus, mille tekkepõhjused on teadmata ja seetõttu ei ole võimalik ennetada. Haigete hulgas on 9:1 suhe naiste kasuks ning haigestutakse eeskätt noorena, u 25 aastasena lapsesaamise eas. Luupusest  ei ole võimalik täielikult paraneda, kuid ravimitega on võimalik haigus kontrolli all hoida.
 
Dr. Kati Otsa (Ida-Tallinna Keskhaigla Reumatoloogiakeskuse juhataja) sõnul on lootust tõhusaks raviks: „Erinevalt mitmetest teistest reumatoloogilistest haigustest nagu näiteks krooniline liigesepõletik või jäigastav lülisambapõletik, ei ole luupuse raviks viimastel aastakümnetel uusi ravimeid turule tulnud. 2011. aastal sai Euroopas SEL näidustuse esimene uue põlvkonna nn. bioloogiline ravim belimumab (Benlysta). Eestis ootame sellele ravimile Eesti Haigekassa soodustust alates 2013. aastast. Bioloogiliste ravimite kasutuselevõtt kroonilise liigesepõletiku ja jäigastava lülisambapõletiku puhul on toonud täieliku pöörde ravitulemuste osas. Neid haigusi on nüüd võimalik palju efektiivsemalt pidurdada ja saavutada isegi remissioon haiguse kulus. Samasugused lootused on nüüd ka belimumabil seoses luupuse raviga. „
 
Eesti Reumaliit on loodud 1991. aastal. Eesti Reumaliit on katuseorganisatsiooniks 13 ühingule üle Eesti, mis koondavad  endas reumaatilisi haigeid ja nende lähedasi.
 
Eesti Noorte Reumaliit  on loodud 2003. aastal ja ühendab noori luu-, liigese- ja sidekoehaigeid, nende lähedasi ja teisi hea tahte isikuid üle Eesti.
 
Luupusehaigete rühm on tegutsenud alates 2001. aastast.
 
Lisainfo: 
Enid Udras | Eesti Reumaliidu kommunikatsioonijuht
E-mail: enid@reumaliit.ee | Mobile: +372 56 610 886
 
Eesti Reumaliit / Estonian Rheumatism Association
Toompuistee 10 Tallinn 10137 Estonia